Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Učinkovitost ravnanja s kratkoročnimi terjatvami v obdobju od 2014 do 2020

Zadnja sprememba:
30. 12. 2022

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Izrek mnenja o učinkovitosti ravnanja s kratkoročnimi terjatvami v obdobju od 2014 do 2020.

Revidirano obdobje:
2014-2020

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 320-8/2021/2
Datum: 14. 7. 2021

Opombe:

Učinkovitost ravnanja s kratkoročnimi terjatvami iz naslova EU sredstev in iz naslova unovčenih poroštev

Računsko sodišče je izvedlo revizijo učinkovitosti Ministrstva za finance pri ravnanju s kratkoročnimi terjatvami iz naslova EU sredstev in kratkoročnimi terjatvami iz naslova unovčenih poroštev v obdobju od leta 2014 do leta 2020. Učinkovitost ravnanja je ocenilo skozi postopke evidentiranja tovrstnih terjatev v knjigovodskih evidencah, njihove izterjave in njihovega spremljanja oziroma poročanja. Postopke evidentiranja, izterjave in spremljanja je ocenilo prek ustreznosti pravnih aktov in ustreznosti njihovega dejanskega izvajanja.
Računsko sodišče je ugotovilo, da pravni akti pri ravnanju s kratkoročnimi terjatvami iz naslova EU sredstev in pri ravnanju s kratkoročnimi terjatvami iz naslova unovčenih poroštev določajo odgovorne osebe, povezane s postopki evidentiranja, izterjave in spremljanja, so pa v določenih delih pomanjkljivi in med seboj neusklajeni. Pri ustreznosti izvajanja postopkov pri ravnanju s kratkoročnimi terjatvami iz naslova EU sredstev je računsko sodišče ugotovilo, da se je pri postopkih evidentiranja popis izvajal v neskladju s pravnim aktom, izterjava terjatev se ni izvajala v skladu s Pravilnikom o računovodstvu, pri postopkih spremljanja pa je bilo vodstvo Ministrstva za finance s poročilom seznanjeno o stanju kratkoročnih terjatev iz naslova EU sredstev. Pri ustreznosti izvajanja postopkov pri ravnanju s kratkoročnimi terjatvami iz naslova unovčenih poroštev je računsko sodišče ugotovilo, da se je pri postopkih evidentiranja popis izvajal v neskladju s pravnim aktom. Ker se popravki vrednosti terjatev do družb v stečaju, ki so zavarovane z nekakovostnimi zavarovanji, ne oblikujejo, je v celotnem obdobju do zaključka stečajnega postopka stanje tovrstnih terjatev izkazano v previsokem znesku in ne odraža poštenega stanja sredstev. Vodstvo Ministrstva za finance ni bilo seznanjeno s poročilom o državnih poroštvih.
Računsko sodišče je podalo mnenje, da je bilo Ministrstvo za finance delno učinkovito tako pri ustreznosti pravnih aktov kot pri dejanski izvedbi postopkov evidentiranja, izterjave in spremljanja kratkoročnih terjatev iz naslova EU sredstev in kratkoročnih terjatev iz naslova unovčenih poroštev. Računsko sodišče je Ministrstvu za finance podalo več priporočil za izboljšanje ravnanja s tovrstnimi terjatvami.

 

Deli vsebino