Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Uvrščanje programov in projektov v načrt razvojnih programov v Občini Kočevje

Zadnja sprememba:
24. 11. 2020

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Izrek mnenja o smotrnosti poslovanja občine v delu, ki se nanaša na uvrščanje programov in projektov v načrt razvojnih programov za obdobje od leta 2017 do leta 2020, ki je sestavni del proračuna za leto 2017.

Revidirano obdobje:
Od začetka dejanj, ki so povezana z uvrščanjem programov in projektov v načrt razvojnih programov za obdobje od leta 2017 do leta 2020, ki je sestavni del proračuna za leto 2017, do 31. 12. 2017.

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 324-17/2018/4
Datum: 29. 11. 2018

Opombe:

Uvrščanje programov in projektov v načrt razvojnih programov v Občini Kočevje

Računsko sodišče je revidiralo učinkovitost poslovanja Občine Kočevje v delu, ki se nanaša na uvrščanje programov in projektov v načrt razvojnih programov za obdobje od leta 2017 do leta 2020, ki je sestavni del proračuna za leto 2017. Proučilo je vzpostavitev pogojev za učinkovito uvrščanje programov in projektov v načrt razvojnih programov, izvedbo postopka uvrščanja programov in projektov v načrt razvojnih programov ter uresničevanje načrta razvojnih programov ter izreklo mnenje, da je občina pri uvrščanju programov in projektov v načrt razvojnih programov ravnala delno učinkovito.

Občina je pri pripravi in izvajanju načrtov razvojnih programov 2017–2020 upoštevala strateške dokumente, ki pa so bili pripravljeni samo za nekatera področja delovanja občine in zato občini niso omogočali celovitega pregleda nad obstoječim stanjem občine. Občina do septembra 2017, ko je pripravila Poslovni proces uvrščanja programov in projektov v načrt razvojnih programov, ni imela formalno določenega postopka uvrščanja programov oziroma projektov v načrt razvojnih programov. Prioritete za uvrščanje programov oziroma projektov v načrt razvojnih programov je določila v Proračunskih izhodiščih 2016 in 2017, v nobenem dokumentu pa ni predvidela izdelave analize obstoječih programov oziroma projektov, ni določila meril in kriterijev za izbiro programov oziroma projektov ter postopka spreminjanja načrta razvojnih programov v času izvrševanja proračuna v primeru uvrščanja novih programov oziroma projektov v načrt razvojnih programov in v primeru manjših sprememb obstoječih programov oziroma projektov.

Občina je pri uvrščanju projektov v načrt razvojnih programov 2017–2020 izhajala iz sprejetih strateških dokumentov, ni pa pripravila analize obstoječih projektov. Pri izbiri projektov, ki jih je uvrstila v načrt razvojnih programov 2017–2020, ni upoštevala meril in kriterijev za uvrstitev projektov v načrt razvojnih programov. Občina za 6 projektov ni izdelala investicijske dokumentacije ali je bila ta neustrezna ali pa jo je izdelala prepozno, v načrt razvojnih programov 2017–2020 je uvrstila tudi projekte, ki so bili že zaključeni, ukinjeni in začasno prekinjeni in za katere sredstva v letu 2017 oziroma v prihodnjih letih niso bila načrtovana, pri 11 projektih pa vrednost projekta oziroma čas trajanja izvedbe projekta v načrtu razvojnih programov 2017–2020 nista bila skladna s podatki iz investicijske dokumentacije.

Občina je v primeru spremembe vrednosti projekta pripravila poročila o izvajanju investicijskega projekta šele po tem, ko so bile spremembe projekta že prikazane v načrtu razvojnih programov 2017–2020. Poročila o izvajanju investicijskega projekta je pripravljala 1-krat letno, čeprav je bilo glede na določila v Proračunskih izhodiščih 2016 in 2017 določeno večkratno poročanje. Občinski svet in javnosti so se lahko s potekom posameznih projektov, uvrščenih v načrt razvojnih programov 2017–2020, seznanili iz obrazložitev proračunskih dokumentov za leto 2017, ki pa so bile pomanjkljive, ter prek medijev.

Računsko sodišče je Občini Kočevje podalo priporočila za izboljšanje poslovanja, ni pa zahtevalo predložitve odzivnega poročila, saj je občina med revizijskim postopkom, kjer je bilo mogoče, sprejela ustrezne popravljalne ukrepe za odpravo razkritih neučinkovitosti oziroma ukrepe, ki bodo zmanjšali možnost nastajanja istovrstnih neučinkovitosti v prihodnje.

Deli vsebino