Računsko sodišče se je za pregled delovanja sistema predšolske vzgoje z vidika smotrnosti odločilo s ciljem oceniti zadovoljstvo predšolskih otrok, njihovih staršev in skrbnikov s storitvami predšolske vzgoje ter oceniti realno dostopnost predšolske vzgoje v Republiki Sloveniji. Na današnji novinarski konferenci sta Tomaž Vesel, prvi namestnik predsednika in dr. Miroslav Kranjc, vrhovni državni revizor predstavila revizijsko poročilo o zagotavljanju predšolske vzgoje v letih od 2003 do 2006.

Z leve: dr. Miroslav Kranjc, Tomaž Vesel
V Sloveniji je približno 90.000 predšolskih otrok, od tega jih je le slabe dve tretjini vključenih v eno od uradnih oblik predšolske vzgoje. Kdo skrbi za predšolsko vzgojo preostale tretjine otrok? Ali so s storitvami v vrtcih, njihovo dostopnostjo in organiziranostjo zadovoljni starši in skrbniki predšolskih otrok? Koliko sistem predšolske vzgoje stane starše in lokalne skupnosti? To so bila le nekatera izmed vprašanj, ki so si jih revizorji računskega sodišča zastavili v okviru revizije.
V želji po pridobitvi čimbolj raznovrstnih podatkov smo tudi starše in skrbnike predšolskih otrok povabili k sodelovanju pri izpolnjevanju ankete o zadovoljstvu s storitvami predšolske vzgoje in dostopnosti vrtcev, s pomočjo katere smo želeli soočiti njihova mnenja glede izvajanja predšolske vzgoje na izvedbeni ravni s cilji države na tem področju.
Predstavitev revizijskega poročila
Vzporedno s potekom revizijskih dejanj je računsko sodišče izvedlo tudi anketo med starši in skrbniki predšolskih otrok ter ravnatelji izbranih vrtcev. Rezultate prejetih odgovorov na anketna vprašanja objavljamo v ločenem dokumentu: