Računsko sodišče je izvedlo revizijo pravilnosti poslovanja politične stranke Nova Slovenija – Krščanski demokrati v letu 2022.
Cilj revizije je bil izrek mnenja o pravilnosti poslovanja politične stranke Nova Slovenija – Krščanski demokrati v letu 2022. Računsko sodišče je preverjalo skladnost poslovanja politične stranke Nova Slovenija – Krščanski demokrati z Zakonom o političnih strankah in Zakonom o volilni in referendumski kampanji.
Računsko sodišče je o pravilnosti poslovanja politične stranke Nova Slovenija – Krščanski demokrati v letu 2022 izreklo pozitivno mnenje.
Računsko sodišče je v revizijah pravilnosti poslovanja 6 političnih strank: Nova Slovenija – krščanski demokrati, Levica, Slovenska ljudska stranka, Socialni demokrati, Slovenska demokratska stranka in Gibanje Svoboda v letu 2022 izreklo 5 pozitivnih mnenj, 1 politični stranki pa mnenje s pridržkom. Znesek vseh ugotovljenih nepravilnosti v revizijah je znašal dobrih 253 tisoč evrov, politične stranke pa so morale zato v humanitarne namene vplačati skoraj 20 tisoč evrov, ena stranka pa mora to še narediti.
Izvedba revizij pravilnost poslovanja političnih strank vključuje preveritve spoštovanja zahtev, ki izhajajo iz Zakona o političnih strankah in Zakona o volilni in referendumski kampanji. V okviru revizij je računsko sodišče preverilo vzorec transakcij, ki jih je posamezna politična stranka izvedla v letu 2022 prek odprtih transakcijskih računov stranke za redno poslovanje in transakcijskih računov za posamezne volitve in referendumske kampanje, ki še niso bile predmet ločene revizije.
Z revizijami je računsko sodišče ugotovilo, da so imele politične stranke v letu 2022 skupaj za nekaj manj kot 6,5 milijonov EUR prihodkov in za skoraj 10 milijonov EUR odhodkov, hkrati pa so se 4 stranke v letu 2022 zadolžile za skupaj več kot 2 milijona evrov. Ugotovljene nepravilnosti se nanašajo na:
- 4 stranke so prejele nedovoljene denarne ali nedenarne prispevke in jih niso nakazale v humanitarne namene;
- 1 stranka je prejela članarine od oseb, za katere ni hranila pristopne izjave;
- 3 stranke niso poročale ali pa so v letnem poročilu napačno poročale o prispevkih fizičnih oseb, ki so presegli višino povprečne bruto mesečne plače;
- 1 stranka nekaterih stroškov volilne kampanje ni poravnala z volilnega TRR, 1 stranka pa je z volilnega TRR poravnala stroške, ki ne sodijo med stroške volilne kampanje;
- 1 stranka v več primerih ni predložila ustreznih in zadostnih dokazil o opravljeni storitvi, zaradi česar v reviziji nismo mogli preveriti, ali so bile storitve opravljene in ali so stroški nastali v povezavi z volilno oziroma referendumsko kampanjo,
- 1 stranka je v letnem poročilu razkrila napačne podatke o posojilih.
Ugotovljene nepravilnosti so bile primerljive z revizijami, ki jih je računsko sodišče izvedlo v preteklem obdobju.
Računsko sodišče je strankam podalo več priporočil, predvsem s področja okrepitve delovanja notranjih kontrol na različnih področjih, eni stranki pa je priporočilo tudi, da izvede revizijo računovodskih izkazov s ciljem potrditi, da le-ti resnično in pošteno prikazujejo stanje sredstev in obveznosti do virov sredstev.