Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Poslovanje SOD pri prenosu sredstev v upravljanje zunanjim upravljavcem in reodkupu vrednostnih papirjev v obdobju od 1. 1. 2007 do 31. 8. 2012

Zadnja sprememba:
19. 12. 2013

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Izrek mnenja o smotrnosti poslovanja Slovenske odškodninske družbe pri prenosu sredstev v upravljanje zunanjim upravljavcem in reodkupu vrednostnih papirjev.

Revidirano obdobje:
1. 1. 2007 do 31. 8. 2012

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 3261-1/2012/6
Datum: 27. 11. 2012

Opombe:

Prenos upravljanja finančnega premoženja zunanjim upravljavcem

Računsko sodišče je izvedlo revizijo smotrnosti poslovanja Slovenske odškodninske družbe, d. d., Ljubljana pri prenosu sredstev v upravljanje zunanjim upravljavcem in reodkupu vrednostnih papirjev.

Cilj revizije je bil izrek mnenja o učinkovitosti in uspešnosti Slovenske odškodninske družbe, d. d., Ljubljana pri prenosu sredstev v upravljanje zunanjim upravljavcem in reodkupu vrednostnih papirjev v obdobju od 1. 1. 2007 do 31. 8. 2012. Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana pri izvedbi postopka prenosa sredstev v upravljanje, pri spremljanju upravljanja teh sredstev ter pri prevzemu in reodkupu obveznic ni bila učinkovita

Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana se je v okviru sprejete naložbene politike odločila za dopolnitev lastne naložbene dejavnosti s prenosom dela premoženja v upravljanje zunanjim institucijam, za kar je pridobila soglasje Vlade Republike Slovenije. Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana odločitve o višini sredstev, danih v upravljanje, ni sprejela na podlagi izračuna možnih učinkov prenosa sredstev v upravljanje ob različnem obsegu sredstev in primerjalni analizi lastnih stroškov s stroški zunanjega upravljanja. V letu 2007 je na podlagi javnega razpisa izbrala tri upravljavce, ki jim je na podlagi sklenjene pogodbe o upravljanju sredstev za eno leto prenesla v upravljanje sredstva v skupni vrednosti 21.000.000 evrov. Pri tem ni ustrezno določila meril za izbiro ponudnikov zunanjega upravljanja, postopka izbire izvajalcev ni izvedla skladno z razpisno dokumentacijo, med postopkom izvedbe javnega naročila ni pridobila zadostnih in ustreznih informacij o ponudnikih, za zavarovanje garantiranih sredstev pa ni pridobila ustreznih instrumentov zavarovanja. Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana je v postopku pogajanj s ponudniki povečala dovoljeni delež posameznega vrednostnega papirja v celotnem portfelju, s čimer se je zmanjšala možnost razpršitve naložb ter povečalo tveganje izpostavljenosti posameznim naložbam. Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana v pogodbah o upravljanju sredstev za naložbe v vrednostne papirje, s katerimi se trguje na organiziranem trgu v Republiki Sloveniji in pri katerih na dan objave razpisa ni veljala prepoved trgovanja za Slovensko odškodninsko družbo, d. d., Ljubljana, ni določila omejitev glede vlaganja, temveč je določila le obveznost predhodnega pisnega soglasja za te naložbe. Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana je sklenila pogodbo o upravljanju sredstev tudi z družbo Allianz Invest Kapitalanlegegesellschaft mbh, kljub temu da je bil ponudnik na razpisu družba Allianz Investmentbank AG, Dunaj 100-odstotna lastnica družbe Allianz Invest Kapitalanlagegesellschaft mbh.

Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana ni z zadostno skrbnostjo spremljala stanja sredstev v upravljanju in ni ustrezno izvajala nadzora nad izvajanjem pogodbenih določil upravljavcev. V letu 2008 je vodstvo Slovenske odškodninske družbe, d. d., Ljubljana z upravljavci sklenilo aneks o podaljšanju pogodb o upravljanju sredstev za eno leto brez soglasja upravnega odbora.

V letu 2009 so se zunanjim upravljavcem sredstev iztekle pogodbe o upravljanju sredstev, zato so bila sredstva vrnjena, delno v denarni obliki in delno v obliki prevzema točk vzajemnih skladov in obveznic. Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana je z družbo Perspektiva, d. d., Borzno posredniška družba, Ljubljana sklenila pogodbo o prevzemu podrejenih obveznic ter si na podlagi sklenjene pogodbe o reodkupu vrednostnih papirjev zagotovila možnost prodaje teh obveznic družbi Perspektiva FT, d. o. o., Ljubljana v obdobju do 31. 8. 2012. Pred prevzemom obveznic Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana ni pridobila ustreznih in zadostnih podatkov o tveganjih in likvidnosti obveznic. V pogodbo o reodkupu obveznic niso bila vključena določila o obveznosti plačila obresti iz obveznic. 

V letu 2012 je Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana sklenila novo pogodbo z družbo Perspektiva FT, d. o. o., Ljubljana, v kateri so bili določeni novi datumi in pogoji reodkupa obveznic. S sklenitvijo nove pogodbe je Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana dosegla boljše pogoje reodkupa vrednostnih papirjev, vendar ni določila pogodbenih določil, ki bi v celoti zagotavljala odpravo tveganj, nastalih zaradi prevzema obveznic.

Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana pri prenosu sredstev v upravljanje zunanjim upravljavcem ni bila uspešna pri izpolnitvi cilja, navedenega v poslovno-finančnem načrtu za leti 2007 in 2008, da bo prenos premoženja v upravljanje zunanjim upravljavcem izvedla z namenom povečanja vrednosti naložbenega portfelja. Po dveh letih zunanjega upravljanja je bila dosežena 1,2-odstotna negativna stopnja donosa naložb v upravljanju oziroma 2,7-odstotna negativna stopnja donosa z upoštevanjem stroškov upravljanja. Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana v poslovno-finančnih načrtih za leta 2009, 2010 in 2011 ni opredelila ciljev, povezanih s prevzemom in reodkupom obveznic, zato doseganja ciljev Slovenske odškodninske družbe, d. d., Ljubljana za to obdobje ni mogoče preveriti.

Računsko sodišče je Slovenski odškodninski družbi, d. d., Ljubljana podalo tudi priporočila, ki jih je Slovenska odškodninska družba, d. d., Ljubljana upoštevala med izvajanjem revizije.

Deli vsebino