Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Revizija urejenosti področja zdravil v Sloveniji

Zadnja sprememba:
18. 2. 2009

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Cilj revizije je preveriti urejenost področja zdravil v Sloveniji.

Revidirano obdobje:
Od začetka leta 2007 do izdaje osnutka revizijskega poročila. Pri posameznih vprašanjih bomo poročali tudi o zgodovini razvoja ureditve tega področja.

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 1213-12/2007-3
Datum: 27. 2. 2008

Opombe:

Urejenost področja zdravil v Republiki Sloveniji

Računsko sodišče je revidiralo urejenost področja zdravil v Republiki Sloveniji, pri čemer smo posebej preverjali, ali je področje urejeno tako, da zagotavlja ustrezno dostopnost zdravil ter ali so ukrepi za obvladovanje izdatkov za zdravila zadovoljivi. Uporaba zdravil je v razvitem svetu namreč ena najpogostejših in tudi najpomembnejših metod zdravljenja bolezni, zato je pomembno, da je področje zdravil urejeno tako, da so zdravila kakovostna, varna in učinkovita ter pravočasno na voljo.

Med razlogi za uvedbo revizije sta bila pomembna podatka, da smo v Sloveniji v letu 2007 za zdravila namenili več kot pol milijarde evrov in da je bila med leti 2001 in 2006 povprečna rast porabe javnih sredstev za zdravila okrog 6 %

Revidiranci so bili trije in sicer Ministrstvo za zdravje, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ter Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke.

Od skupne vsote namenjene zdravilom v letu 2007, ki znaša najmanj 552.491.868 evrov, je bilo namenjeno za:

  • zdravila, izdana na recept(1): 427.422.093 evrov,
  • zdravila, izdana v bolnišnicah: 122.346.223 evrov,
  • zdravila, izdana v zdravstvenih domovih, 2.723.552 evrov.


Zagotavljanje dostopnosti zdravil v letu 2007 je bilo časovno neučinkovito, saj smo na izboru zdravil izračunali, da je od vloge za pridobitev dovoljenja za promet do možnosti uporabe novega zdravila v povprečju preteklo 1.134 dni (številka zajema tudi časovne vrzeli med postopki) oz. 593 dni (številka zajema samo postopke brez vmesnih časovnih vrzeli), kar je še vedno skoraj za tretjino več od predpisanih 450 dni.

Ukrepi za obvladovanje izdatkov za zdravila, ki so bili sprejeti v zadnjih letih, so prinesli nekatere pozitivne učinke, vendar ti še niso zadovoljivi:

  • obstoječi način določanja cen zdravil ni dovolj pregleden in ponovljiv;
  • nadzor nad priglašenimi cenami zdravil ni zadovoljiv;
  • več pozornosti bi bilo potrebno nameniti ukrepom izobraževanja, usposabljanja, izpopolnjevanja in informiranja zdravnikov in farmacevtov ter uporabnikov zdravil, ki lahko vplivajo na bolj racionalno ravnanje z zdravili;
  • več pozornosti pa si zasluži tudi izvajanje nadzorov na področju zdravil, predvsem pa analiza učinkov že izvedenih nadzorov in ukrepanje na podlagi rezultatov teh analiz.


 

Predsednik dr. Šoltes je ob koncu še dejal, da bi le enoodstotno znižanje stroškov za zdravila, temelječih na podatku iz leta 2007, državljankam in državljanom, in seveda v največji meri zdravstveni blagajni, prineslo 5,5 milijona evrov prihranka

Predstavitev z novinarske konference 

(1) Opomba: Upoštevani so vsi recepti, zeleni in beli – zdravila na recept so v breme obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter samoplačniška.

Deli vsebino