Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Revizija učinkovitosti delovanja informacijskega sistema za vodenje evidenc na področju predšolske vzgoje

Zadnja sprememba:
11. 2. 2011

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Cilj revizije je preveriti učinkovitost delovanja IS za vodenje evidence vzgojno-izobraževalnih zavodov in vzgojno-izobraževalnih programov, v delu, ki se nanaša na podatke o vzgojno-izobraževalnih zavodih in vzgojno-izobraževalnih programih za predšolsko vzgojo (vrtcih). V okviru navedenega preveriti skladnost delovanja splošnih kontrol v informacijskem sistemu s sodili zakonitosti in učinkovitosti, kot so podana v zakonih, standardih, smernicah in dobri praksi delovanja IS.

Revidirano obdobje:
od začetka leta 2009 do datuma izdaje osnutka revizijskega poročila

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 1210-7/2009-2
Datum: 28. 10. 2009

Opombe:

Kratek napovednik revizije  

Učinkovitost delovanja informacijskega sistema za vrtce Ministrstva za šolstvo in šport

Vprašanje o učinkovitosti delovanja informacijskega sistema Ministrstva za šolstvo in šport (v nadaljevanju: MŠŠ) pri izpolnjevanju zahtev in določil Zakona o vrtcih se je računskemu sodišču zastavilo že v dveh izvedenih revizijah (revizijskem poročilu o zagotavljanju predšolske vzgoje v letih od 2003 do 2006 in reviziji razvoja dostopnosti predšolske vzgoje). MŠŠ je krovni organ, ki mora v skladu z določbami Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja in Zakona o vrtcih poskrbeti za pripravo in nadzor nad izvajanjem podzakonskih predpisov, s katerimi se konkretizirajo posamezna vprašanja na področju predšolske vzgoje v Republiki Sloveniji, zato je računsko sodišče izvedlo revizijo, da bi odgovorilo na vprašanje, ali MŠŠ zagotavlja učinkovitost delovanja informacijskega sistema pri izpolnjevanju zahtev in določil Zakona o vrtcih v delu, ki se nanaša na vodenje evidenc s področja predšolske vzgoje.

Po mnenju računskega sodišča informacijski sistem MŠŠ izpolnjuje zahteve Zakona o vrtcih v delu, ki se nanaša na vodenje evidenc s področja predšolske vzgoje.

Da bi podalo mnenje o učinkovitosti delovanja informacijskega sistema, je računsko sodišče ocenilo kakovost delovanja glavnih informacijskih procesov MŠŠ. Na podlagi odgovorov o načinu in kakovosti delovanja vsakega od štiriintridesetih informacijskih procesov, kot jih za ocenjevanje katerega koli informacijskega okolja opredeljuje metodologija COBIT 4.1, računsko sodišče meni, da MŠŠ zagotavlja delno učinkovitost delovanja informacijskega sistema pri izpolnjevanju zahtev in določil Zakona o vrtcih v delu, ki se nanaša na vodenje evidenc s področja predšolske vzgoje.

Da bi se povečala učinkovitost delovanja informacijskega sistema MŠŠ, je računsko sodišče podalo priporočila za izboljšave na področjih strateškega in letnega načrtovanja, spremljanja in vrednotenja delovanja informacijskega sistema, ustreznih kontrol logičnega dostopa na podlagi izdelane ocene tveganj, skrbništva računalniških podpor, upravljanja razvoja in sprememb informacijskega sistema, prepoznavanja procesov in storitev, da bi se zagotovila ažurnost, pravilnost, popolnost in zanesljivost vnesenih podatkov, pa naj se izvaja mesečni nadzor nad podatki v spletni aplikaciji Prosta mesta v vrtcih.

Deli vsebino