Skoči do osrednje vsebine

Novica

Združenje revizorjev in globalni forum OECD za boj proti korupciji in integriteto

Pretekli teden je na sedežu OECD potekal Globalni forum za boj proti korupciji in integriteto (OECD Global Anti-Corruption & Integrity Forum). Vsakoletno zasedanje je bilo tokrat osredotočeno na tveganja in priložnosti novih tehnologij za preprečevanje korupcije in integritete. V številnih vzporednih razpravah različnih strokovnjakov so se preko že znanih praks iskale dobre in slabe lastnosti hitro napredujočih tehnologij. Kot poseben element tveganja je bila izpostavljena anonimnost v digitalnem svetu, ki posledično vpliva na kredibilnost virov informacij. Generalni sekretar je dogodek povzel kot izmenjavo načinov zagotavljanja digitalne integritete vseh pristojnih organov.

V petek, 22. marca 2019, pa je potekalo tudi drugo letno zasedanje Združenja revizorjev OECD (Meeting of the Auditors Alliance), poseben forum za notranje in zunanje revizorje v javnem sektorju, ki si delijo vpogled in strokovno znanje o svojih revizijah v praksah. Letno zasedanje v okviru OECD združuje revizorje javnega sektorja, ustvarja prostor za koristno izmenjavo najboljših praks in premagovanje izzivov pri revizijah javnega sektorja, omogoča institucionalna partnerstva v duhu vzajemnega učenja in ciljnega sodelovanja, ki ustrezajo potrebam in veščinam različnih revizorjev in revizijskih subjektov. Lansko leto je potekalo prvo srečanje, na katerega je bil predsednik Vesel povabljen kot eden izmed govorcev ustanovnega zasedanja. Glavne teme tokratnega srečanja so bile revizije v dobi digitalnih motenj, strateške revizijske analize za varovanje integritete, impulzni govorniki in vpogled občinstva, inovacije v reviziji in uporaba novih tehnologij, umetna inteligenca ter avtomatizacija revizij. Poleg predstavnikov vrhovnih revizijskih institucij ter drugih organizacij iz Evrope, Azije, Avstralije, Severne in Južne Amerike ter Afrike so v vzporednih razpravah svoje izkušnje in vizije predstavili tudi EUMETSAT, SIGMA, Institut notranjih revizorjev ter OECD.

Generalna državna revizorka Finske Tytti Yli-Viikari in predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel

Ob robu zasedanja je računsko sodišče izkoristilo priložnost za številne bilateralne pogovore z najvišjimi predstavniki vrhovnih revizijskih institucij in drugih organizacij ter se srečalo s stalno predstavnico RS pri OECD.