Skoči do osrednje vsebine

Novica

Srečanje Kontaktnega odbora in dogodek na visoki ravni o neodvisnosti VRI pod okriljem VRI Cipra

Predsednica računskega sodišča Jana Ahčin se je med 15. in 17. oktobrom 2024 udeležila dveh pomembnih dogodkov v organizaciji VRI Cipra, kjer sta bili v ospredju neodvisnost vrhovnih revizijskih institucij (VRI) in migracije.

VRI Cipra je v sodelovanju z Razvojno iniciativo INTOSAI (IDI) 15. oktobra 2024 organizirala dogodek na visoki ravni o neodvisnosti VRI EU, namenjen obravnavi izzivov in priložnosti glede neodvisnosti VRI v Evropski uniji, na katerem je sodelovala tudi predsednica računskega sodišča Jana Ahčin. V okviru dogodka so predstavniki različnih evropskih institucij na treh sejah razpravljali o mednarodnem okviru in pomenu neodvisnosti VRI za zagotavljanje preglednosti in vladavine prava. Prva seja je bila namenjena analizi trenutnega mednarodnega okvira za neodvisnost VRI, druga je osvetlila izzive, s katerimi se VRI soočajo, ter vpliv omejitev na njihovo delo, tretja pa je ponudila priložnost za razmislek o možnih nadaljnjih poteh in izboljšavah.

Udeleženci letnega srečanja Kontaktnega odbora sedijo v dvorani in sledijo razpravam o ključnih temah, kot so migracijska politika in neodvisnost vrhovnih revizijskih institucij. Za udeleženci so izobešene zastave držav.

Med 16. in 17. oktobrom se je v Pafosu odvijalo redno letno srečanje Kontaktnega odbora vodij VRI držav članic EU in Evropskega računskega sodišča (ECA), ki ga je prav tako organizirala VRI Cipra. Na srečanju se je zbralo več kot 80 delegatov, vključno s predstavniki računskega sodišča, držav kandidatk, potencialnih kandidatk in opazovalk. Glavna tema letošnjega srečanja so bile migracije kot izziv in priložnost.

Generalni revizor Cipra Andreas Papaconstantinou je poudaril pomen sodelovanja med vrhovnimi revizijskimi institucijami EU pri soočanju s skupnimi izzivi ter neodvisnega in avtonomnega delovanja Kontaktnega odbora, ki zagotavlja forum za razpravo o temah skupnega interesa. Udeleženci so razpravljali o migracijski politiki EU, njenih preteklih lekcijah in pričakovanjih glede novega Pakta o migracijah in azilu. Sledili so prispevki govorcev, ki so predstavili svoje poglede na migracije z različnih vidikov, vključno z izkušnjami Cipra na nacionalni ravni, ter izpostavili izzive in priložnosti za države članice. Razprave so se dotaknile tudi ciljev trajnostnega razvoja in vloge, ki jo migracije igrajo v tem kontekstu. Ob robu dogodkov je predsednica računskega sodišča Jana Ahčin s kolegi z drugih VRI opravila več bilateralnih sestankov in neformalnih pogovorov glede trenutnih in prihodnjih skupnih aktivnosti.

Srečanje se je končalo s predstavitvijo ugotovitev vzporednih sej ter zaključnimi razpravami, ki jim je sledila predaja predsedstva Kontaktnega odbora Evropskemu računskemu sodišču, ki bo organiziralo naslednje srečanje.

Skupinska fotografija udeležencev letnega srečanja Kontaktnega odbora na Cipru, kjer je prisotnih več kot 80 delegatov iz vrhovnih revizijskih institucij držav članic EU, Evropskega računskega sodišča in predstavnikov držav kandidatk. Udeleženci stojijo na stopnišču pred zastavami držav in oznakami dogodka.