Predsednica računskega sodišča Jana Ahčin se je na povabilo predsednika vrhovne revizijske institucije (VRI) Srbije in generalnega državnega revizorja dr. Duška Pejovića udeležila obeležitve jubileja VRI Srbije, ki je potekala v Beogradu med 24. in 26. julijem 2024. Prvi dan je potekal svečan sprejem v Domu Narodne skupščine Republike Srbije z odprtjem razstave "Od glavne kontrole do državne revizijske institucije 1844–2024", naslednji dan je sledila konferenca v obliki strokovnih panelnih diskusij, obeležitev pa se je zaključila s svečano akademijo v Narodnem gledališču.
Poleg predstavnikov VRI Srbije so se jubileju pridružili tudi predstavniki VRI Bosne in Hercegovine, Bolgarije, Madžarske, Malte, Severne Makedonije, Republike Srbske, Romunije, Slovaške, Slovenije, Združenih arabskih emiratov, Federacije Bosne in Hercegovine ter Agencije Združenih držav za mednarodni razvoj (USAID).
Med konferenco, ki jo je organizirala VRI Srbije, so bile obravnavane tri teme: pomen revizije porabe javnih sredstev, razvojni trendi in medsebojno sodelovanje VRI ter koristi VRI za državo in državljane.
V prvem panelu so poleg predsednika VRI Srbije dr. Duška Pejovića sodelovali tudi predsednik komisije za finance, državni proračun in nadzor javne porabe in drugi poslanci. Govorniki drugega panela so bili Goritsa Grancharova – Kozhareva, v. d. predsednice VRI Bolgarije, Wael Abdul Qader, generalni direktor Sektorja za revizijo in spremljanje VRI Združenih arabskih emiratov, in Jaroslav Ivančo, podpredsednik VRI Slovaške republike. Sodelujoči so izpostavili pomen prilagajanja revizijskega procesa temam, kot so umetna inteligenca, razvoj tehnološke pismenosti in revizija tem s področja varstva okolja.
Tretji panel je bil posvečen koristim, ki jih VRI prinaša državi in državljanom. Govorniki v tem delu konference – dr. Jelena Kočović, redna profesorica Ekonomske fakultete Univerze v Beogradu, Dušan Stojaković, urednik gospodarske rubrike v Novostih, in Nebojša Lazarević, član Upravnega odbora Centra za evropske politike – so poudarili pomen odnosa med teorijo in prakso. Pozornost so namenili reviziji visokošolskih ustanov, pomenu neodvisnih teles ter pomenu izvajanja priporočil VRI.
Svečane akademije, ki je potekala v Narodnem gledališču, so se udeležili predstavniki zakonodajne in izvršne oblasti, neodvisnih institucij, mednarodnih vrhovnih revizijskih institucij, mednarodnih organizacij, medijev, organizacij civilne družbe ter zaposleni VRI Srbije. Predsednik VRI Srbije dr. Duško Pejović je spomnil na dolgo zgodovino institucije, ki je vedno, ne glede na njeno ime, imela nalogo nadzorovati porabo državnih sredstev in omogočati, da država pametno upravlja s svojimi viri.
Prisotne je nagovorila tudi predsednica Pokrajinske vlade Avtonomne pokrajine Vojvodine Maja Gojković, ki je med drugim poudarila, da je VRI eno najpomembnejših neodvisnih kontrolnih teles in ključni dejavnik pri ekonomičnem poslovanju države. Predsednica Narodne skupščine Srbije Ana Brnabić je imela zaključni govor, v katerem je poudarila, da so naši predniki že davno menili, da imajo pravico vedeti, kako se porablja javni denar, in izpostavila, da je takšen nadzor zdaj še pomembnejši. Opozorila je, da VRI Srbije nima lahke naloge, saj nadzoruje institucije in pomaga državi Srbiji pri pametnem upravljanju s sredstvi, torej denarjem državljanov, s čimer neposredno vpliva na izboljšanje življenja državljanov.