Skoči do osrednje vsebine

Novica

Predavanje računskega sodišča na spletnem seminarju VRI Nizozemske o IT-reviziji

VRI Nizozemske je v okviru serije spletnih seminarjev, ki jih organizira za partnerske države Zahodnega Balkana in Vzhodne Evrope na temo digitalizacije in umetne inteligence k sodelovanju povabila mag. Majo Hmelak iz računskega sodišča, ki je predstavila temo Od knjigovodskih zapisov do IT-revizije v vrhovnih revizijskih institucijah. Spletni seminar je potekal v petek, 22. maja 2026, udeležilo pa se ga je 70 revizorjev iz devetih držav. Nagovoril je zaposlene iz VRI, predvsem finančne revizorje, revizorje smotrnosti poslovanja in revizorje pravilnosti poslovanja, ki želijo bolje razumeti pomen IT-revizije in njeno vlogo pri sodobnem revizijskem delu.

Naslovna prosojnica predstavitve z modro-zelenim geometrijskim ozadjem iz polkrogov in kvadratov. V zgornjem levem delu piše: ‘IT audit in SAI’, pod tem datum ‘Friday, 22 May 2026’. Glavni naslov na sredini levo je: ‘From Ledgers to Algorithms: The Rise of IT Audit in SAIs’. Pod naslovom je podnaslov: ‘How information systems, controls, data, and algorithms became central to public audit’. Spodaj levo je navedena avtorica: ‘Maja Hmelak, MSc, CISA, CIA’. Na desni strani so dekorativne ikone, povezane z revizijo, tehnologijo in javnimi institucijami. V spodnjem desnem kotu je logotip in napis ‘Republic of Slovenia Court of Audit’.

Predavateljica je udeležence popeljala od razvoja modernega računovodstva do sodobne IT-revizije. Predstavila je pomen dvostavnega knjigovodstva, notranjih kontrol in finančnega revidiranja ter pojasnila, kako so računalniki spremenili način delovanja organizacij. Ko so se ključni procesi preselili v informacijske sisteme, so se spremenila tudi tveganja in kontrole, ki jih morajo revizorji razumeti. V nadaljevanju je predstavila, kako IT-revizija podpira finančne revizije, revizije smotrnosti poslovanja, revizije pravilnosti poslovanja in druge revizije v vrhovnih revizijskih institucijah. Predstavila je tudi več primerov IT-revizij Računskega sodišča Republike Slovenije.

Glavno sporočilo predavanja je bilo, da mora revizijsko delo slediti digitalizaciji poslovanja. IT-revizija zato postaja pomemben del znanja, ki ga vrhovne revizijske institucije potrebujejo za učinkovito in relevantno revizijsko delo.