Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Revizija gospodarjenja Zavoda za letovanje in rekreacijo otrok in Mestne občine Ljubljana s počitniškimi kapacitetami

Zadnja sprememba:
27. 3. 2008

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Preveriti gospodarnost, učinkovitost in uspešnost gospodarjenja s počitniškimi kapacitetami v letih od 2002 do 2006.

Revidirano obdobje:
2002 do 2006

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 1218-1/2007-5 in sprememba 1218-1/2007-7 z dne 26. 7. 2007
Datum: 25. 4. 2007

Opombe:

Gospodarjenje s počitniškimi kapacitetami Mestne občine Ljubljana in Zavoda za letovanje in rekreacijo otrok

Računsko sodišče je na novinarski konferenci predstavilo revizijo Zavoda za letovanje in rekreacijo otrok (v nadaljevanju: ZLRO) ter Mestne občine Ljubljana (v nadaljevanju: MOL) o gospodarjenju s počitniškimi kapacitetami od leta 2002 do 2006. ZLRO je ustanovila Zveza prijateljev mladine Ljubljana center, ki v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana organizira letovanja, zimovanja in različne prostočasne dejavnosti za otroke, mladostnike in družine. 

Cilj revizije je bil izrek mnenja o smotrnosti poslovanja MOL in ZLRO v delu, ki se nanaša na ravnanje s počitniškimi kapacitetami. V ta namen smo ugotavljali:

  • ali MOL in ZLRO ustrezno gospodarita in skrbita za vzdrževanje počitniških domov ter ali sta zagotovila pogoje za poslovanje počitniških domov v skladu s predpisi;
  • ali ZLRO učinkovito gospodari in izkorišča kapacitete počitniških domov;
  • ali so pridobljena sredstva MOL, Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in prispevki staršev za programe letovanja oziroma zimovanja otrok namensko porabljena.

Računsko sodišče ugotavlja, da sta MOL in ZLRO v obravnavanem obdobju vlagala v investicije in vzdrževanje počitniških domov predvsem glede na finančne možnosti. Vseh potrebnih vlaganj v investicije in v vzdrževanje domov pa pogodbeni stranki nista izvedli zaradi premalo razpoložljivih finančnih sredstev. Med izvajanjem revizije sta ZLRO in MOL na pobudo računskega sodišča pripravila oceno vseh potrebnih vlaganj v počitniške domove. V načrtu potrebnih prihodnjih vlaganj v počitniške domove od leta 2008 do 2013 sta MOL in ZLRO predvidela potrebna sredstva v znesku 1.830.000 evrov, ki vključujejo tudi 1.280.000 evrov za nujno obnovo počitniškega doma v Zgornjih Gorjah pri Bledu. 

ZLRO je v obdobju, na katerega se nanaša revizija, v povprečju dosegel v počitniških domovih, ki jih ima v upravljanju, 46,9-odstotno izkoriščenost kapacitet. Najslabše je bil zaseden počitniški dom Srednji vrh nad Gozdom Martuljkom, ki je dosegel v povprečju le 7,3-odstotno zasedenost kapacitete. Menimo, da bi lahko ZLRO v sodelovanju z MOL dosegel večji odstotek zasedenosti vseh kapacitet in boljši poslovni izid z uvedbo dopolnilnih ponudb in potrebno prenovo domov za dvig bivalnih standardov predvsem v Zgornjih Gorjah pri Bledu in v Piranu. V prehodnem obdobju, dokler MOL ne bo prodal počitniškega doma na Srednjem vrhu nad Gozdom Martuljkom, pa bi lahko ZLRO v sodelovanju z MOL z intenzivnejšo ponudbo šol v naravi in drugih aktivnosti delno izboljšal izkoristek kapacitet kot tudi poslovni izid tega doma. 


Z leve: mag. Mojca Primožič, Janez Bobič, Igor Šoltes

Število otrok, ki so se v obdobju od leta 2002 do 2006 udeleževali zdravstvenega letovanja, letovanja oziroma zimovanja ter obšolskih dejavnosti prek ZLRO se je povečalo od 5.781 na 8.855 otrok oziroma za 53 odstotkov. Od tega se je kar polovica otrok udeležila zdravstvenega letovanja. Ugotavljamo, da pomeni sofinanciranje Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in MOL pomembno finančno pomoč za starše, predvsem iz socialno šibkejših sredin, ki se zato lažje odločajo za napotitev otrok na zdravstveno letovanje, letovanje oziroma zimovanje. 

Računsko sodišče je ZLRO in MOL v svojem poročilu dalo vrsto tudi priporočil, ki se nanašajo na možne izboljšave v poslovanju zavoda in gospodarjenju s počitniškimi kapacitetami.

Predstavitev z novinarske konference 

Deli vsebino