Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Revizija pravilnosti financiranja volilne kampanje za predčasne volitve poslancev v Državni zbor Republike Slovenije v letu 2018 pri organizatorju volilne kampanje - Demokratična stranka upokojencev Slovenije

Zadnja sprememba:
28. 3. 2019

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Izrek mnenja o pravilnosti poročanja in poslovanja v skladu z Zakonom o volilni in referendumski kampanji.

Revidirano obdobje:
od začetka volilne kampanje do oddaje poročila o financiranju volilne kampanje

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 325-8/2018/2
Datum: 18. 7. 2018

Opombe:

Pravilnost financiranja volilne kampanje liste kandidatov DeSUS – Demokratične stranke upokojencev Slovenije za predčasne volitve poslancev v Državni zbor Republike Slovenije v letu 2018

Računsko sodišče je izvedlo revizijo pravilnosti financiranja volilne kampanje liste kandidatov DeSUS – Demokratične stranke upokojencev Slovenije za predčasne volitve poslancev v Državni zbor Republike Slovenije v letu 2018, ki jo je organizirala politična stranka DeSUS – Demokratična stranka upokojencev Slovenije. Cilja revizije sta bila izrek mnenja o pravilnosti poročanja ter izrek mnenja o pravilnosti poslovanja v skladu z Zakonom o volilni in referendumski kampanji.

Računsko sodišče je o pravilnosti poročanja v skladu z Zakonom o volilni in referendumski kampanji izreklo mnenje s pridržkom. Stranki DeSUS je očitalo, da med zbranimi sredstvi ni izkazala sredstev, ki jih je prenesla s svojega transakcijskega računa na poseben račun, in da je med porabljenimi sredstvi izkazala stroške, ki niso stroški volilne kampanje, ter DDV, ki je strošek volilne kampanje, vendar ga je plačala z rednega računa stranke. Stranki DeSUS je tudi očitalo, da med prispevki, ki so bili zbrani v nasprotju z Zakonom o volilni in referendumski kampanji, ni izkazala drugih oblik prispevkov, ki se nanašajo na izredne popuste lokalnih skupnosti in pravne osebe.

Računsko sodišče je o pravilnosti poslovanja izreklo mnenje s pridržkom. Stranki DeSUS je očitalo, da na posebnem transakcijskem računu za volilno kampanjo ni zbrala vseh sredstev za plačilo stroškov volilne kampanje, da je s posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo poravnala stroške, ki niso bili stroški volilne kampanje, ter da s posebnega transakcijskega računa za volilno kampanjo ni poravnala vseh stroškov volilne kampanje. Prav tako ji je očitalo, da prispevkov lokalnih skupnosti in pravne osebe, ki jih je pridobila v nasprotju z Zakonom o volilni in referendumski kampanji, ni v 30 dneh od prejema nakazala v humanitarne namene, kot so določeni v zakonu, ki ureja humanitarne organizacije. Ob tem je stranki DeSUS tudi očitalo, da v Seznamu izdatkov, ki je priloga poročila o financiranju volilne kampanje, v nekaterih primerih ni poročala pravilno.

Deli vsebino