Skoči do osrednje vsebine

Revizija

Nadzor in izplačevanje plač direktorjev Slovenskih železnic

Zadnja sprememba:
11. 12. 2014

Podatki o reviziji

Revidiranec/ci:

Cilj revizije:

Izrek mnenja o gospodarnosti poslovanja Slovenskih železnic pri izplačevanju plač direktorjev in članov poslovodstva Slovenskih železnic.

Revidirano obdobje:
1. 1. 2010 do 1. 9. 2012

Sklep o reviziji:
Številka sklepa: 321-2/2012/6
Datum: 18. 9. 2012

Opombe:

Gospodarnost poslovanja družbe Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana pri izplačevanju plač in drugih prejemkov poslovodstvu

Računsko sodišče je izvedlo revizijo gospodarnosti poslovanja družbe Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana pri izplačevanju plač in drugih prejemkov poslovodstvu (generalnim direktorjem, delavskemu direktorju in članom poslovodstva) v obdobju od 1. 1. 2010 do 1. 9. 2012. 

Cilj revizije je bil izrek mnenja o gospodarnosti poslovanja družbe Slovenske železnice pri izplačevanju plač in drugih prejemkov poslovodstvu. 

Družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana pri določanju, obračunavanju in izplačevanju plač in drugih prejemkov poslovodstvu v obdobju od 1. 1. 2010 do 1. 9. 2012 ni ravnala gospodarno

Družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana pri določitvi osnovnih plač za januar 2010 ni uporabila osnove, kot izhaja iz Sklepa o priporočilih predstavnikom Republike Slovenije v nadzornih organih gospodarskih družb, katerih večinska lastnica je Republika Slovenija, pri sklepanju pogodb o zaposlitvi za poslovodne osebe, zato je generalnemu direktorju I izplačala za 409 evrov bruto, delavskemu direktorju pa za 368 evrov bruto previsoko osnovno plačo.

Nadzorni svet je s sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi generalnega direktorja I in delavskega direktorja, ki vključuje dodatek za delovno dobo, omogočil, da je družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana obračunala in izplačala dodatek za delovno dobo generalnemu direktorju I v znesku 3.376 evrov bruto in delavskemu direktorju v znesku 5.095 evrov bruto, čeprav do njega na podlagi Sklepa o priporočilih predstavnikom Republike Slovenije v nadzornih organih gospodarskih družb, katerih večinska lastnica je Republika Slovenija, pri sklepanju pogodb o zaposlitvi za poslovodne osebe nista bila upravičena. 

Družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana v pogodbah o zaposlitvi ni določila osnove za obračun osnovne plače, ki predstavlja povprečno bruto plačo v skupini Slovenske železnice, na podlagi Zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih in Uredbe o določitvi najvišjih razmerij za osnovna plačila ter višine spremenljivih prejemkov direktorjev ter ob upoštevanju avtentične razlage druge alineje tretjega odstavka 4. člena Zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih. Ker družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana ni upoštevala avtentične razlage druge alineje tretjega odstavka 4. člena Zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih, je poslovodstvu izplačala osnovne plače v prevelikem znesku za 9.353 evrov bruto.

Generalnemu direktorju I, ki je imel pravico do uporabe službenega vozila v službene in zasebne namene, je družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana neupravičeno obračunala in izplačala povračilo stroškov v zvezi s prevozom na delo in z dela v skupni neto vrednosti 1.320 evrov. Družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana generalnemu direktorju I ni obračunala bonitete za uporabo službenega vozila v zasebne namene v skupnem ocenjenem znesku 12.516 evrov bruto. Nadzorni svet pred uveljavitvijo Zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih ni sprejel pravil, na podlagi katerih bi se določile druge pravice poslovodstva v družbi Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana, čeprav to določa Sklep o priporočilih predstavnikom Republike Slovenije v nadzornih organih gospodarskih družb, katerih večinska lastnica je Republika Slovenija, pri sklepanju pogodb o zaposlitvi za poslovodne osebe. Družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana je delavskemu direktorju iz drugih pravic plačala premijo za dodatno pokojninsko zavarovanje v znesku 151 evrov, čeprav po Sklepu o priporočilih predstavnikom Republike Slovenije v nadzornih organih gospodarskih družb, katerih večinska lastnica je Republika Slovenija, pri sklepanju pogodb o zaposlitvi za poslovodne osebe poslovodstvo do dodatnega zdravstvenega, pokojninskega in nezgodnega zavarovanja ni upravičeno. 

Merila, na podlagi katerih se v družbi Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana določa spremenljivi prejemek za uspešnost poslovanja, ne vsebujejo zahteve, da bi morala družba za poslovno leto, za katero se izplačuje spremenljivi prejemek, zagotoviti vir (bilančni dobiček), iz katerega bi se izplačale nagrade poslovodstvu. Ker družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana ni imela zagotovljenega bilančnega dobička, iz katerega bi se lahko poslovodstvu izplačal spremenljivi prejemek za leto 2010, je z izplačilom nagrade generalnemu direktorju I v znesku 25.975 evrov bruto in delavskemu direktorju v znesku 23.378 evrov bruto ravnala negospodarno. 

Generalnemu direktorju I je družba Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana obračunala odpravnino v višini šestkratnika povprečne bruto mesečne plače, čeprav bi jo morala obračunati v višini šestkratnika osnovnega bruto mesečnega plačila. Generalnemu direktorju I je bila obračunana in izplačana za 1.815 evrov bruto višja odpravnina, kot je določena v pogodbi o zaposlitvi, sklenjeni na podlagi Zakona o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih.

Generalni direktor II je bil odpoklican s funkcije na podlagi sklepa nadzornega sveta, ki ni vseboval razlogov za odpoklic. Za generalnega direktorja II je nadzorni svet menil, da ni sposoben dalje voditi poslovanja družbe Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana, kar lahko predstavlja utemeljen razlog za njegov odpoklic. Ravnanje nadzornega sveta družbe Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana, ki ni sprejel ustreznega sklepa za odpoklic generalnega direktorja II, je omogočilo neupravičeno izplačilo odpravnine generalnemu direktorju II v znesku 44.311 evrov bruto. 

Računsko sodišče je od družbe Slovenske železnice, d. o. o., Ljubljana zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora izkazati ustrezne popravljalne ukrepe, ki se nanašajo na pripravo spremembe pravil in elementov za sklepanje individualnih pogodb o zaposlitvi, v katerih se določi obračun osnovnega plačila poslovodnim osebam, kot določa Zakon o prejemkih poslovodnih oseb v gospodarskih družbah v večinski lasti Republike Slovenije in samoupravnih lokalnih skupnostih ob upoštevanju avtentične razlage tega zakona in Uredbe o določitvi najvišjih razmerij za osnovna plačila ter višine spremenljivih prejemkov direktorjev ter podalo priporočila za gospodarnejše ravnanje pri določitvi povračil stroškov v zvezi s prehrano med delom in nagrad ter odpravnin poslovodstva.

Deli vsebino