Velikost pisave

Za dodatno povečavo pisave lahko uporabite tudi:

CTRL + za povečavo
CTRL - za pomanjšavo

 

V primeru težav pri dostopanju do informacij nam te lahko sporočite na webmaster.rsrs@rs-rs.si, zaželeni pa so tudi vaši predlogi in povratne informacije glede uporabniške izkušnje dostopnosti na spletni strani.

Dostopnost

Vsebina spletišča računskega sodišča je zasnovana z namenom zagotoviti univerzalno dostopnost objavljenih informacij komurkoli, kadarkoli in brezplačno. Ker univerzalno dostopnost omejujejo predvsem zdravstvene omejitve uporabnikov spletišča (te obsegajo predvsem vidne, motorične, slušne, kognitivne in jezikovne omejitve, ipd.) ter tehnične omejitve, smo le-tem posvetili posebno pozornost in skušali spletišče v čim večji meri prilagoditi, zato upoštevamo naslednja priporočila:

  • uporabljamo pisave, ki jim je mogoče povečati velikost,
  • pomembne slike so opremljene z opisi,
  • ne uporabljamo premikajočih slik (GIF),
  • imena povezav so opisna,
  • videoposnetki so večinoma opremljeni s podnapisi.

Spletišče je optimizirano za uporabo na različnih vrstah naprav (računalnik, tablica, mobilni telefon) in za različne spletne brskalnike in operacijske sisteme. Zaradi boljše podpore za osebe s posebnimi potrebami vam priporočamo uporabo najnovejše različice spletnih brskalnikov, kadarkoli je to mogoče. Kljub temu da si prizadevamo v čim večji možni meri povečati dostopnost in uporabnost našega spletišča, pa vsi elementi ne omogočajo optimizacije za popolno dostopnost. Zato določene objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti, kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.

    Več o tem v Izjavi o dostopnosti >

    Revizija

    Izkoriščenost raziskovalne opreme

    Zadnja sprememba:
    17. 4. 2014

    Podatki o reviziji

    Revidiranec/ci:

    Cilj revizije:

    Izrek mnenja o učinkovitosti poslovanja - izkoriščenost raziskovalne opreme v letu 2011 in prvi polovici leta 2012.

    Revidirano obdobje:
    od 1. 1. 2011 do 30. 6. 2012

    Sklep o reviziji:
    Številka sklepa: 3265-1/2012/3 in 3265-1/2012/9 z dne 20. 11. 2012
    Datum: 16. 10. 2012

    Opombe:

    Izkoriščenost raziskovalne opreme

    Računsko sodišče je revidiralo izkoriščenost raziskovalne opreme v letu 2011 in prvi polovici leta 2012, ki je bila financirana ali sofinancirana iz državnega proračuna in/ali proračuna Evropske unije, ne glede na to, kdaj je bila sofinancirana. 

    Računsko sodišče je revidiralo učinkovitost uporabe raziskovalne opreme pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, pri Kemijskem inštitutu in pri ministrstvu, pristojnemu za znanost (v nadaljevanju: ministrstvo). Za revidirano področje je bilo do 10. 2. 2012 pristojno Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, od 10. 2. 2012 do 20. 3. 2013 Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, od 20. 3. 2013 pa Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. 

    Cilj revizije je bil izrek mnenja o učinkovitosti uporabe raziskovalne opreme, pri čemer pomeni učinkovitost uporabe opreme predvsem njeno izkoriščenost. Računsko sodišče v reviziji ni presojalo učinkovitosti raziskovalne dejavnosti.

    Računsko sodišče je ugotavljalo, ali je bil opredeljen pojem raziskovalne opreme in viri za njeno financiranje; ali je obstajala uporabna, točna in popolna evidenca vse raziskovalne opreme, ki je bila sofinancirana iz državnega proračuna in proračuna Evropske unije; ali so ministrstvo, Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije in raziskovalne organizacije spremljali izkoriščenost raziskovalne opreme in izvajali aktivnosti za povečanje izkoriščenosti te opreme.

    V letu 2011 in prvi polovici leta 2012 pojem raziskovalna oprema v predpisih in strateških dokumentih ni bil opredeljen, opredeljen je bil le pojem raziskovalne infrastrukture. Raziskovalna infrastruktura je širši pojem od pojma raziskovalne opreme, saj vsebuje poleg raziskovalne opreme še druge zmogljivosti, sredstva in storitve, kar je pogoj za opravljanje raziskovalne dejavnosti. Ministrstvo in Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije sta sofinancirala nakup raziskovalne opreme prek razpisov, posredno pa tudi s pokrivanjem stroškov amortizacije za izvajanje raziskovalnih programov in projektov. Računsko sodišče je ugotavljalo, da sta ministrstvo in Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije v obdobju od 1. 1. 2007 do 30. 6. 2012 namenila za sofinanciranje nakupa raziskovalne opreme iz državnega proračuna in iz proračuna Evropske unije 114,3 milijona evrov.

    Računsko sodšče je ugotovilo, da enotna, točna in popolna evidenca vse raziskovalne opreme v Republiki Sloveniji, ki je bila sofinancirana iz državnega proračuna in iz proračuna Evropske unije v obdobju, na katero se nanaša revizija, ni obstajala. Ugotovilo je tudi, da podatki o izkoriščenosti raziskovalne opreme, ki jih je zbirala Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, niso bili točni. 

    Ministrstvo in Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije nista dovolj prispevala k povečanju izkoriščenosti obstoječe raziskovalne opreme. Postopek načrtovanja nakupa raziskovalne opreme na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani in na Kemijskem inštitutu ni bil enoten in transparenten

    Računsko sodišče meni, da ministrstvo, Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani in Kemijski inštitut niso bili učinkoviti pri izkoriščanju raziskovalne opreme, ki je bila sofinancirana iz sredstev državnega proračuna in proračuna Evropske unije.

    Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije je po zaključku obdobja, na katero se nanaša revizija, izvedla nekaj ukrepov, ki pa ne vplivajo na izrek mnenja. Namesto razdrobljenih podatkov o raziskovalni opremi v obliki mesečnih poročil je objavila podatke o vsej raziskovalni opremi v skupni preglednici. Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije je v istem obdobju od raziskovalnih organizacij zahtevala tudi podatke o raziskovalni opremi, ki so jo kupile s sredstvi, namenjenimi kritju stroškov amortizacije raziskovalne opreme. Raziskovalne organizacije so dodatno poročale, da so kupile 68 kosov raziskovalne opreme v skupni vrednosti nad 5 milijonov evrov.

    Ker ministrstvo še ni pričelo z aktivnostmi za vzpostavitev transparentnega, javno dostopnega portala, kjer bi bila pregledno prikazana obstoječa raziskovalna oprema s prikazom razpoložljivih zmogljivosti in kjer bi bila mogoča prijava za njeno uporabo, čeprav tak portal predvidevata Resolucija o raziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2011–2020 in Načrt razvoja raziskovalnih infrastruktur 2011–2020, je računsko sodišče zahtevalo, da ministrstvo predloži odzivno poročilo.

    Deli vsebino